Z czego słynie Łódź?

Łódzkie zakamarki kultury

Wybierając się do Łodzi, warto przygotować sobie listę obowiązkowych punktów do zobaczenia. Dowiedz się o miejscach „must watch” w najbardziej industrialnym miejscu na mapie Polski, a także wydarzeniach kulturalnych, obok których nie łatwo przejść obojętnie. Poznaj miasto od strony mieszkańca, pracownika, turysty…

Manufaktura w Łodzi
manufaktura w Łodzi
fontanny przy manufakturze
Manufaktura to jeden z największych, najcenniejszych i najpiękniejszych zespołów zabudowy przemysłowej XIX wieku w Łodzi.
Historia dawnej fabryki...

Kompleks wzniesiony przez łódzkiego przedsiębiorcę przemysłowego Izraela Poznańskiego, w którego skład wchodzą zabytkowy Pałac Poznańskiego właśnie oraz budynki dawnej fabryki, a także osiedle robotnicze.

Najbardziej rozpoznawalne miejsce w Łodzi...

Niegdyś włókiennicze imperium, dziś po rewitalizacji Manufaktura pełni funkcję ogromnego centrum handlowo-usługowo-rozrywkowo-kulturalnego.

Festiwale w mieście

Liczne festiwale, imprezy kulturalne przyciągają mieszkańców i przyjezdnych.

Muzycznie i tanecznie

Łódź słynie z konkursów i festiwali jazzowych. W końcu to muzyczne miasto.

Twórcze miasto

Wspieranie twórczości mieszkańców w każdej możliwej dziedzinie.

Spacerem po mieście...

Co warto zobaczyć, odwiedzić w Łodzi?
Wydarzenia, festiwale, ciekawe miejsca.

Ulica Piotrkowska

Piotrkowska – najbardziej znana ulica w Polsce ze względu na swoją zabudowę i długość. Jest to jedna z najdłuższych ulic handlowych w całej Europie i wynosi 4,2 km. Aktualnie jest to typowy deptak z dużą ilością sklepów, klubów i pubów.

Festiwalowe miasto

W Łodzi naprawdę dużo się dzieje. Mowa o licznych festiwalach, które przecinają kalendarz imprez kulturalnych na terenie miasta. Te, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem to m.in.: Light Move Festival, Off Piotrkowska, Street Food Festival, Transatlantyk Festival, Fotofestiwal, Łódź Design Festival, Soundedit, Cinergia Festival czy Festiwal Komiksu i Gier. Łódzkie festiwale są cenione nie tylko w samej Łodzi, ale bardzo często w odbiorze ogólnopolskim, czy europejskim również. Wydarzenia odbywają się w różnych dziedzinach: muzyki, sztuki, teatru, filmu, czy literatury. Poniżej prezentacja z podziałem na kategorie, w ramach których odbywają się festiwale w Łodzi.

Muzyka i taniec

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych „Tansman Festival”, Letnia Akademia Jazzu – Legendy Polskiego i Światowego Jazzu, Festiwal Geyer Music Factory, Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, Międzynarodowy Łódź Tango Salon Festival, Adi Jazz Festival, Festiwal Taneczne Zderzenia, Łódzkie Spotkania Baletowe, Wojewódzki Festiwal Muzyczny Dzieci i Młodzieży „Pięciolinia Marzeń” oraz Łódzkie Konfrontacje Taneczne.

Interdyscyplinarne wydarzenia

Festiwal Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Igrzyska wolności, Łódź Miastem Kobiet, „Moja sztuka – moje życie”. Przegląd twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, Wojewódzki Festiwal Twórczości Abstynentów „Nadziejo prowadź”, Rejs na Bergamuty – festiwal filmowej piosenki dziecięcej oraz Dni Twardojańskie – Łódzki Festiwal Twórczości ks. Jana Twardowskiego.