Walka o kasjera – najbardziej pożądany zawód w Łodzi

praca Łódź

Kasjer sklepu niestety nie cieszy się zbyt dobrą opinią ze względu na m.in. dużą ilość obowiązków, jakie nakładane są na jednego pracownika. Dodatkowo dochodzi do tego czynnik stresogenny w postaci klientów. A ci jak powszechnie wiadomo, są bardzo różni i niestety bywają pretensjonalni. Oczywiście nie można generalizować i jednoznacznie stwierdzić, że praca jako kasjer sklepowy jest zła. Istnieje naprawdę wiele ciężkich, stresujących i nie najlepiej przy tym wynagradzanych zawodów na świecie. Kwestia zarobków kasjerów uległa w ostatnim czasie bardzo dużej zmianie i niewykluczone, że będzie jeszcze lepiej. Bo na łódzkim rynku pracy trwa bój o kasjera.

Charakterystyka zawodu

Kasjer pracujący w sklepie odpowiedzialny jest za obsługę klienta oraz rozliczanie środków płatniczych za sprzedawany produkt. Osoba zajmująca to stanowisko powinna wykazywać się wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Obsługa klienta powinna być zawsze wykonywana z uśmiechem i uprzejmością oraz precyzją i szybkością. Kasjer musi znać obsługę kasy fiskalnej i terminali płatniczych. Kasjer odpowiada także za zwroty, rejestrację zakupów na kartach stałego klienta, przyjmuje zwroty, usuwa zabezpieczenia z towarów przy zakupie, rejestruje zakupy, rozlicza dzień pracy, podsumowując otrzymane pieniądze w wyniku zakupu. Kasjer także wymienia etykiety cenowe na półkach, sortuje produkty i wykłada je zgodnie z przeznaczeniem w konkretnym dziale zakupowym, udziela pomocy w zakupach na prośbę klienta, dba o ekspozycję towarów w sklepie, prowadzi inwentaryzację.

Jak widać, zakres obowiązków kasjera jest dość pokaźny. Aby pracować w zawodzie kasjera trzeba mieć minimum wykształcenie zawodowe, najlepiej średnie. Oprócz znajomości obsługi kasy fiskalnej oraz terminali płatniczych dobrze jest znać pakiet MS Office. Ze względu na kontakt z żywnością oraz klientami należy mieć zawsze aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną (sanepidowską). Kasjer sklepowy musi być przede wszystkim uczciwy i sumienny, a także odpowiedzialny i kulturalny.

Podwyżki

Można powiedzieć, że w Łodzi nie ma teraz w zasadzie sklepu, w którym pracownicy nie cieszyliby się z podwyżek pensji. Ze względu na to, że ciężko jest znaleźć także odpowiedniego pracownika, sklepy walczą coraz bardziej, oferując naprawdę ciekawe zarobki i dodatki. Pracownicy otrzymują przykładowo dodatki i premie uzależnione od sprzedaży, czy jakości obsługi klienta. W niektórych placówkach system płac jest jasno określony i wynika z niego, że na pierwszą podwyżkę kasjer może liczyć już po przepracowaniu pół roku. Kolejne podwyżki to kwestia przejścia kolejnych miesięcy i etapów pracy jako kasjer.

Zmiany

W Łodzi widać w ciągu ostatnich dwóch lat bój, jaki toczy się o kasjera. Zawód ten należy do najbardziej pożądanych i deficytowych w mieście. Ciężko jest znaleźć odpowiedniego pracownika i jeszcze ciężej utrzymać go na stanowisku. Różne dyskonty i hipermarkety kuszą kasjerów coraz wyższymi pensjami i licznymi dodatkami do wynagrodzenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że w Łodzi jest teraz najlepszy czas dla kasjera. Rynek kasjera to zdecydowanie najlepsze określenie, jeśli chodzi aktualnie o rynek pracy w Łodzi.

Obecnie pensje kasjerów rosną z miesiąca na miesiąc. Wśród łódzkich przedstawicieli zawodu widać wzrost nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Dodatkowo zmienia się także zaplecze socjalne. Pracownicy coraz częściej otrzymują dodatkowo pakiet prywatnej opieki medycznej dla siebie i swojej rodziny, karty sportowe oraz pakiety szkoleniowe i benefity dla swoich dzieci, czy dofinansowania wypoczynku.

    6 komentarzy
    Napisz komentarz