Dokumenty aplikacyjne to wizytówka kandydatów do pracy. Staranne, zwięzłe CV oraz pomysłowy list motywacyjny mogą zdziałać wiele. Jednak czasem nawet błędy formalne są w stanie wszystko zaprzepaścić. Jakiego rodzaju nieprawidłowości w życiorysie zawodowym mogą sprawić, że szanse na etat od razu maleją?
Oto często popełniane gafy:
1. Nieaktualna klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych
Koniecznie musisz sprawdzić, jak brzmi aktualna treść. W niektórych ofertach pracy w Łodzi można znaleźć właściwy tekst – wtedy wystarczy go przekopiować.
2. Kłamstwa w CV
Koloryzowanie w dokumentach aplikacyjnych zdarza się dość często, ale doświadczony rekruter szybko wyczuje fałsz. Poza tym podczas rekrutacji przeprowadzane są różnego rodzaju testy np. sprawdzające predyspozycje zawodowe lub praktyczną znajomość języka obcego.
3. Zbyt dużo ogólników
Jeśli opisujemy swoje umiejętności, to starajmy się robić to w sposób jak najbardziej precyzyjny. Jeżeli wspominasz o tym, że posługujesz się np. językiem francuskim, to określ swój poziom (najlepiej, abyś odniósł się do mowy i pisma).
4. Nieodpowiednie zdjęcie
Najlepiej postawić na strój biznesowy i jasne tło. Zdjęcie powinno pokazywać twarz i ramiona, a nie całą sylwetkę. Pamiętaj też o uśmiechu, a przy tym unikaj zbyt fantazyjnych fryzur i ostrego make-upu. CV powinno być spersonalizowane, a fotografia na pewno w tym pomoże.
5. Czcionka
Powinna być czytelna i profesjonalna. Lepiej daruj sobie starodawny styl itp. Z pewnością bezpiecznym wyborem będzie Arial, Tahoma lub Calibri.
6. Źle sformatowany dokument
Swój życiorys najlepiej zapisz w formacie PDF. To lepsza opcja niż dokument w Wordzie, ponieważ na pewno nic się „nie rozjedzie”.
7. Niepotrzebne informacje i za długie CV
Obszerniejszy dokument wcale nie gwarantuje, że kandydat ma większe doświadczenie od konkurencji – dlatego skupiajmy się na konkretach. Idealny życiorys zawodowy jest zwięzły i czytelny, a opisywanie umiejętności, które nie mają nic wspólnego z danym ogłoszeniem rekrutacyjnym, w niczym nie pomoże.