Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat Łodzi

centrum handlowo-usługowe manufaktura Łódź

Łódź, a może raczej HollyŁódź, to miasto polskiej produkcji filmowej i światowej klasy wydarzeń artystycznych. To także prężny ośrodek akademicki oraz centrum dobrze rozwijającego się sektora usług dla biznesu. Miasto dawnych fabryk i niezwykle interesujących zabytków oraz miejsc turystycznych. W Łodzi znajdziemy wszystko to, czego nam potrzeba.

Mieszkańcy

Łódź opuszcza coraz większa liczba mieszkańców. Nie zawsze jednak wynika to z faktu, że przeprowadzają się oni do innego miasta. Ostatnio modne jest mieszkanie poza miastem. W związku z tym część osób wyprowadza się na przedmieścia lub do okolicznych spokojnych miejscowości i codziennie dojeżdża do pracy do Łodzi. Jednak w statystykach nie ubłagalnie widać spadek liczby ludności. Łódzcy demografowie zakładają, że do 2030 roku miasto nie będzie już trzecim pod względem zaludnienia miejscem na mapie Polski. Niemniej jednak jest to problem, który dotyczy większości dużych miast w Polsce, nie tylko Łodzi.

Turystyka – zabytki i kultura

Łódź dla wielu to typowe poprzemysłowe miasto, gdzie nie ma nic ciekawego. Błędnie przypisują jej słabe walory turystyczne w postaci pozostałości po dawnych fabrykach. Nie jest to prawdą. Na terenie Łodzi znajdują się ciekawe miejsca i wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Tych ostatnich jest niemalże 2 tysiące. Większość z nich datuje się na XIX i XX wiek.

Co warto zatem zobaczyć, będąc w Łodzi? Z pewnością osławioną ulicę Piotrkowską. W trakcie spaceru zabytkową ulicą można zobaczyć klasycystyczną Białą Fabrykę Geyera, gdzie aktualnie znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa, neogotycką bazylikę archikatedralną, która jest jednym najwyższych kościołów w Polsce. Jej wysokość przekracza 100 m wysokości. Znajduje się tutaj także eklektyczny pałac Juliusza Heinzla, który aktualnie pełni funkcję siedziby Urzędu Miasta. Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Łodzi jest Manufaktura. Jest to największe centrum handlowo-usługowe-rozrywkowo-kulturalne w Polsce oraz w Europie.

Na terenie miasta znajduje się około dwudziestu muzeów, działają teatry, filharmonia i kina różnej wielkości. Łódź to także centrum festiwalowe. Odbywają się tu takie wydarzenia jak: Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła, Explorers Festiwal, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.

Ośrodek akademicki

Łódź to także prężnie działające centrum życia akademickiego. Zwana jest polskim Manchesterem, miastem Tuwima i Rubinsteina. Tuż po wojnie utworzono tu Uniwersytet, Politechnikę oraz Akademię Muzyczną, a także, co było ewenementem tamtych czasów Akademię Sztuk Pięknych z jedyną w Polsce Katedrą Ubioru. Obecnie wiele się nie zmieniło w kwestiach uczelni publicznych, należy dołożyć jednak do nich Uniwersytet Medyczny oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. Ilość uczelni prywatnych jest znacznie większa i daje także wiele możliwości w wyborze ciekawego i praktycznego kierunku studiów.

Lista łódzkich uczelni przedstawia się następująco:

Uczelnie państwowe to: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera, Uniwersytet Medyczny. Uczelnie prywatne to: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Społeczna Akademia Nauk, Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania, Uczelnia Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła COSINUS, Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego, Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Sportowa im. K. Górskiego, Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej.

    Jeden komentarz
    Napisz komentarz