Czy rynek pracy w Łodzi jest lepszy niż w Stolicy?

rynek pracy w Łodzi

Rynek pracy w Łodzi zmienia się dynamicznie. Branża informatyczna przeżywa prawdziwy rozkwit. Usługi dla biznesu, branża rozwojowo-badawcza oraz produkcja sprzętu gospodarstwa domowego to najwięksi pracodawcy regionu. Z powodzeniem pracę może znaleźć jednakowo osoba z wykształceniem wyższym, średnim, czy zawodowym. Przekrój miejsc pracy jest bardzo szeroki.

W Łodzi stopa bezrobocia rejestrowanego to 6,4%. Na tle innych dużych miast województwa łódzkiego jest to najsłabszy wynik. Niemniej jednak sytuacja lokalnie się zmienia i jest to zmiana na dobre. Sprzyja temu stale rosnący w siłę rynek pracownika. Inwestorzy coraz chętniej wybierają Łódź, jako miejsce lokacji swoich nowych obiektów inwestycyjnych.

Aktualnie w Łodzi można śmiało mówić, że prawdziwy rozkwit przeżywają branże: informatyczna, badawczo-rozwojowa i usług dla biznesu. Oferty pracy, które wystawiają pracodawcy, coraz częściej zawierają opcje relokacyjne. Jest to pewien sposób na ściągnięcie części pracowników z niedaleko położonej stolicy właśnie do Łodzi.

Interesujące jest, że coraz więcej wysoko wykwalifikowanych specjalistów chętnie przenosi się z Warszawy do Łodzi ze względu na niższe koszty życia, a porównywalne ze stolicą warunki pracy.

Branża informatyczna odnotowała wzrost zatrudnienia w ubiegłym roku o 7,7 tysięcy osób. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania wzrosły także pensje od 5 do 40%. Zarobki wahają się od 3750 zł brutto dla pomocy klienta po nawet 15 000 zł brutto przy ochronie danych.

Branża badawczo-rozwojowa to 237 firm, które zatrudniły 8 846 osób. Wysokość pensji waha się od 3000 do 26 000 zł brutto. Najmniej zarabiają stażyści. Potem pensje idą w górę i młodzi stażem pracownicy mogą zarobić pomiędzy 4 000 – 45000 zł brutto. Dla porównania pensje koordynatorów oraz kierowników mają bardzo dużą rozbieżność od 8000 do 26 000 zł brutto.

Obecnie w Łodzi oraz okolicach w usługach dla biznesu pracuje około 18 tysięcy osób. W 2017 roku w tej branży nastąpił nawet 30% wzrost płac. Jednak nie jest to trend, który towarzyszy wszystkim branżom. W niektórych podwyżki są rzędu kilku procent, a wysokość pensji ma ogromna wahania w granicach od 3800 do 11 000 zł brutto.

Na razie w Łodzi poszukiwania pracowników są bardziej owocne niż w Warszawie. Sprzyja temu rynek, konkurencyjne wynagrodzenie i ilość osób zainteresowanych pracą w danych obszarach.

    Napisz komentarz