Filmowa stolica Polski

filmowa stolica w Łodzi

Miasto kreatywne

Jesienią 2017 roku Łódź została zaliczona do grona Miast Filmu (należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO). Celem programu jest wspieranie rozwoju ekonomicznego i kulturalnego miast, m.in. poprzez rozwijanie partnerstwa oraz dzielenie się dobrymi praktykami między miastami. Ponadnarodowa współpraca i zwiększanie dostępności kultury to główne założenia pomysłodawców. Zdobycie takiego tytułu bez cienia wątpliwości podnosi prestiż miasta na arenie międzynarodowej, a ponadto może przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego i rozwoju lokalnej gospodarki.

Łódź znalazła się na liście miast kreatywnych jako szóste Miasto Filmu w Europie. Z pewnością jest to zasłużony tytuł, gdyż Łódź już od dawna jest uznawana za filmową stolicę kraju. To właśnie tutaj z powodzeniem działa prawie pół tysiąca firm związanych z branżą filmową. Ponadto warto pamiętać o wyjątkowym dziedzictwie Wytwórni Filmów Fabularnych, kolebce polskiej kinematografii. To za sprawą WFF powstawały największe polskie arcydzieł filmowe.

Edukacja w branży filmowej

Łódź jest znana również z uwagi na wysoki poziom kształcenia twórców kina. Łódzką Szkołę Filmową kończyli wybitni reżyserowie, aktorzy i operatorzy. Z kolei Akademia Sztuk Pięknych pozwala zdobywać kwalifikacje kostiumografom, scenografom, oświetleniowcom czy projektantom sztuki multimedialnej. Osoby zainteresowane produkcją dźwięku czy komponowaniem muzyki filmowej, mogą rozważyć podjęcie studiów na Akademii Muzycznej. Ponadto Uniwersytet Łódzki prowadzi ośrodek badań filmoznawczych. Jak widać, w Łodzi nie brakuje kierunków kształcenia, ani ofert pracy dla artystów i pasjonatów różnych dziedzin sztuki.

Festiwale

W Łodzi co roku odbywają się festiwale i przeglądy, stworzone z myślą o najbardziej wymagających pasjonatach kina, teatru, techniki czy tańca. Do najbardziej cenionych imprez należy Transatlantyk Festival, którego dyrektorem artystycznym jest zdobywca Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Poza tym popularnością cieszy się Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja” oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych.

    Napisz komentarz