Księgowa – studia, zadania, wymagania i zarobki

księgowa

W Łodzi obserwuje się stałe zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawód samodzielnego księgowego. Jakie wymagania trzeba spełnić, by sprostać pracy w tym charakterze?

Księgowa współpracuje z wieloma różnymi działami w firmie – na przykład działem kadr, działem handlowym i biurem zarządu. To do niej pracownicy kierują pytania w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wynagrodzeniem. Jakie jeszcze są obowiązki księgowej?

Co robi księgowa?

Księgowa prowadzi ewidencję księgową w firmie. Jej najważniejsze obowiązki służbowe to:

  • księgowanie i wystawianie faktur,
  • uzgadnianie i potwierdzanie sald z kontrahentami firmy,
  • prowadzenie rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa,
  • obsługiwanie systemu płac pracowników,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych i innych dokumentów.

Najwięcej ofert pracy dotyczy stanowiska samodzielnego księgowego bądź pomocy księgowego. Warto jednak pamiętać, że w większych firmach i biurach rachunkowych można spotkać się z licznymi specjalizacjami w tym zawodzie, na przykład księgowym ds. kosztów czy księgowym ds. rozrachunków.

Księgowa – jakie studia?

By wykonywać pracę księgowej, niezbędna jest specjalistyczna wiedza z zakresu prawa podatkowego. Dlatego większość osób chcących wykonywać ten zawód decyduje się na skończenie studiów wyższych, na przykład na kierunku rachunkowość, ekonomia lub finanse. Warto pamiętać, że nie jest to konieczność – wystarczy przebycie kursu zawodowego. Kandydaci na to stanowisko muszą też mieć świadomość, że w tym zawodzie trzeba nieustannie uzupełniać swoją wiedzę, gdyż prawo podatkowe zmienia się stosunkowo często.

Księgowa – wymagania

Równie ważne są predyspozycje osobowościowe księgowej. Osoba na tym stanowisku powinna być skrupulatna, dokładna, potrafić dochowywać terminów, być odporna na stres i umieć działać pod presją czasu. Szansę na karierę w księgowości mają osoby lubiące pracować z tabelkami, edytorami tekstu i liczbami. Z kolei ci, którzy nie przepadają za pracą siedzącą, są niecierpliwi i mniej dokładni, powinni raczej pomyśleć o innym zawodzie.

Specyfika pracy w księgowości

Księgowość nosi znamiona typowej pracy biurowej. Jest wykonywana na siedząco, przy pomocy komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Wiąże się zatem z takimi czynnikami uciążliwymi, jak konieczność długotrwałego wpatrywania się w monitor oraz możliwość wystąpienia bólu kręgosłupa w przypadku niewłaściwej postawy ciała.

Ile zarabia księgowa?

Czy praca w księgowości się opłaca? Wiele zależy od wielkości firmy, doświadczenia pracownika oraz zajmowanego przez niego stanowiska. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto księgowej wynosi 4320 zł. Jedna czwarta osób zatrudnionych w tym charakterze zarabia powyżej 5300 zł brutto miesięcznie. 25% najgorzej opłacanych pracowników osiąga pensję poniżej 3400 zł brutto.

Praca, księgowość – Łódź

Znalezienie pracy w tym zawodzie nie powinno być trudne. Propozycje zatrudnienia można znaleźć między innymi na stronie Powiatowego Urzędu Pracy. Oferty są skierowane zarówno do samodzielnych pracowników, jak i początkujących księgowych, stawiających pierwsze kroki w tym zawodzie. Ponadto skuteczna metoda szukania pracy polega na przeglądaniu ofert w wyszukiwarkach internetowych. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie się bezpośrednio do wybranego biura księgowego, nawet jeśli nie prowadzi aktualnie rekrutacji.

    Napisz komentarz