Poprawa na rynku pracy w Łodzi. Jakich pracowników potrzebują firmy?

Poprawa na rynku pracy w Łodzi

Rynek pracy w Łodzi ma się coraz lepiej. Malejące bezrobocie oraz poprawa warunków zatrudnienia są dwoma jego pozytywnymi sygnałami. Pracę bez problemu dostaną zatem lekarze, cukiernicy, fryzjerzy, kosmetyczki, krawcy oraz magazynierzy. W obliczu tego sprawdźmy, jak przedstawia się sytuacja w innych branżach?

Łódź jest jednym z największych i najludniejszych miast w Polsce. Tutejszy rynek pracy przeszedł pozytywny przełom. Dane z raportu Powiatowego Urzędu Pracy pokazują, że stopa bezrobocia wynosi 5,7 proc., a liczba dostępnych miejsc pracy – 3 038. W ciągu ostatnich czterech lat poziom bezrobocia drastycznie się zmniejszył. Aktualnie bez pracy jest 19 tys. 630 osób, a było ich prawie 45 tys.

Zagraniczne firmy potęgują wzrost zatrudnienia

Ponad stu największych przedsiębiorców przemysłowych mocno zainwestowało w łódzki rynek m.in. w rozbudowanie fabryki firmy Emerson, wznowienie produkcji po pożarze w fabryce Coco-Werk czy wybudowanie centrum logistycznego i centrum badawczo-rozwojowego BSH. Obecnie firmy utworzyły aż 23 tys. 812 miejsc pracy. Dużą inwestycję podjął też koncern Miele, który ma zapewnić w przyszłości pracę prawie 1,5 tys. osobom w nowo powstającym zakładzie produkcyjnym na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szybkie tempo przyrostu miejsc pracy też odnotowują takie firmy jak: Commertz System, Digital Workforce, Ericsson, Fujitsu, NOKIA oraz Philips Lightning i Philips Healthcare.

Najbardziej pożądane zawody na łódzkim rynku pracy

W Łodzi jest dostępnych bardzo dużo ofert pracy. Mimo to nadal brakuje kandydatów. Deficyt pracowników z wysokimi kwalifikacjami w największym stopniu dotyka branżę IT. Pracodawcy aktywnie poszukują również osób, które zasilą brygadę produkcyjną w sektorze spożywczym i włókienniczym. Interesujące stanowiska pracy czekają na operatorów maszyn, a także specjalistów ds. automatyki, elektroniki, robotyki, kontroli jakości i organizacji produkcji.

Na liście najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się pracownicy z branży cukierniczej, fryzjerskiej, logistyczno-magazynowej i zdrowotnej. Rynek potrzebuje pilnie osób na stanowisku kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Rosnący popyt na pracowników sprawia, że łódzkie firmy muszą konkurować o kandydatów. Pracodawcy dwoją się i troją, aby tylko przyciągnąć do siebie nowe osoby. Dlatego najczęściej w ogłoszeniach oferują atrakcyjne warunki pracy, dobre wynagrodzenie i pozapłacowe benefity.

    Napisz komentarz