Praca dla studenta, Łódź – gdzie szukać pracy dorywczej?

praca dla studenta

Łączenie studiów z pracą zawodową nie zawsze jest łatwe. Osoby uczące się w trybie dziennym szukają zatrudnienia, które umożliwia im dostosowanie grafiku do harmonogramu zajęć na uczelni.

Jest to o tyle ważne, że większość studentów bierze urlop w czasie sesji egzaminacyjnej. Zanim podpiszemy umowę z danym pracodawcą, upewnijmy się, że wzięcie wolnego w tym konkretnym okresie nie będzie stanowiło problemu. Wyrażenia kluczowe, na które powinniśmy zwrócić uwagę w ogłoszeniach, to „elastyczny grafik”, „praca na niepełny etat” czy „godziny do ustalenia”.

Łódź – praca dla studenta

Szukając w Łodzi pracy dla studenta, pamiętajmy również o swoich prawach i obowiązkach, wyszczególnionych w Kodeksie pracy. Jeśli pracodawca proponuje zatrudnienie na okres próbny, ma obowiązek wypłacić nam za pracę świadczoną w takim trybie wynagrodzenie.

Ponadto, przed rozpoczęciem czynności służbowych należy zawrzeć z pracodawcą umowę. W interesie pracownika leży, by miała ona formę pisemną. Jeśli taki dokument nie powstanie, szef musi dostarczyć podwładnemu przynajmniej pismo informujące o warunkach zatrudnienia, takich jak wymiar pracy i wysokość wynagrodzenia.

Warto też pamiętać, że zatrudniając studenta poniżej 26 roku życia na umowę zlecenie, pracodawca nie musi odprowadzać na jego rzecz składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u. Jest tak, ponieważ w większości przypadków osoby uczące się korzystają z ubezpieczenia gwarantowanego przez zakłady pracy ich rodziców bądź opiekunów prawnych.

Praca dla studenta a doświadczenie

Wiele osób, szukających w województwie łódzkim pracy dla studenta, może mieć wątpliwości, czy znajdą zatrudnienie, nie posiadając żadnego doświadczenia czy przygotowania zawodowego. Okazuje się jednak, że w licznych przypadkach nie stanowi to przeszkody. Bardzo wielu pracodawców przeprowadza dla nowych osób szkolenia przyuczające do zawodu.

Pierwsza praca zwykle nie jest ściśle związana z obranym przez nas kierunkiem kariery i ma charakter zatrudnienia dorywczego. Jednak oswajanie się z rynkiem pracy i nauka jak się po nim poruszać również są cenne. Nie warto więc odkładać tego na czas po uzyskaniu dyplomu.

Łódź – oferty pracy dla studentów

Studenci i studentki z Łodzi pracę znajdują na przykład w branży gastronomicznej i usługowej. Co więcej, o zatrudnienie w tym sektorze wcale nie jest trudno. Decydując się na pracę w charakterze kelnera, kasjera czy sprzedawcy, pamiętajmy jednak, że zwykle przełożony wymaga przedstawienia zaświadczenia sanitarno-epidemiologicznego (wcześniej zwanego książeczką sanepidu).

Zgodnie z prognozami, w 2019 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami w województwie łódzkim będą między innymi magazynierzy, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, robotnicy budowlani, a także floryści, kucharze czy fryzjerzy.

Łódź – praca, student dzienny

Dobrym pomysłem dla studenta dziennego jest znalezienie w Łodzi pracy wakacyjnej. W tym okresie wiele punktów usługowych uzupełnia personel o nowe osoby. Co więcej, w miesiącach letnich student nie musi przejmować się dopasowywaniem grafiku do zajęć czy egzaminów. Do ofert pracy, które pojawiają się w tym okresie, najczęściej należą te związane z zawodem kelnera, kasjera, kierownika wycieczki bądź instruktora sportowego.

Warto też pamiętać o ofertach płatnego stażu, jakie organizuje wiele firm. To dobra okazja, by zdobyć pierwsze doświadczenie w interesującej nas branży bądź spróbować sił w zupełnie nowej dziedzinie.

 Łódź – praca, student zaoczny

W województwie łódzkim możemy znaleźć też sporo ofert ciekawej pracy dla studentów, pobierających naukę w trybie zaocznym. Możemy zatrudnić się na przykład jako:

  • recepcjonistka w klinice medycyny estetycznej,
  • asystent księgowego z językiem tureckim,
  • praktykant w pionie ekonomicznym produkcji,
  • sprzedawca,
  • asystent w firmie telekomunikacyjnej.

To tylko wybrane oferty pracy dla studentów. Łódź pomaga również w aktywizacji zawodowej przez organizowanie szkoleń i wspieranie młodych przedsiębiorców – nie zapomnijmy zapoznać się z zakładką „Aktualności” Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

    Napisz komentarz