Pracoholizm – uzależnienie czy pasja

pracoholizm

Pracoholizm – definicja

Internetowy Słownik Języka Polskiego podaje następującą definicję pracoholizmu: „uzależnienie od pracy polegające na poświęcaniu jej nadmiernie dużo czasu kosztem wypoczynku, życia osobistego itp.”. Obecnie skupienie praktycznie całej swojej uwagi na wykonywanych obowiązkach traktuje się jak chorobę podlegającą leczeniu. Międzynarodowy dzień pracoholika przypada 12 sierpnia. Czy faktycznie takie uzależnienie jest niebezpieczne?

Pracoholizm – przyczyny

Psychologowie i terapeuci podają, że jedną z przyczyn pracoholizmu może być wrodzony perfekcjonizm. Wysoki poziom ambicji nie pozwala się zdystansować. Czasami ludzie poświęcają swoje życie pracy, ponieważ chcą w ten sposób uciec od problemów osobistych. Wśród pracoholików duży odsetek to osoby samotne, które w ten sposób zapełniają sobie czas.

Perfekcjonizm i skupienie się na pracy może też być oznaką bardzo niskiego poczucia własnej wartości. Chęć udowodnienia samemu sobie i otoczeniu, że jest się wartościową osobą, popycha niektórych ludzi do nadmiernego zaangażowania się w życie firmy.

Pracoholizm – objawy

Pracoholizm, jak każde uzależnienie, zaczyna się niewinnie. Pierwsze symptomy widać, gdy zatrudniony coraz częściej zostaje w firmie po godzinach. Powoli staje się to normą. Na drugi plan schodzi rodzina, przyjaciele oraz wszystkie inne elementy życia osobistego. Najważniejsze, aby być w pracy, bo przecież tyle jest jeszcze do zrobienia. Pracoholik nie tylko nie może myśleć o niczym innym niż o zawodowych obowiązkach, ale również cały czas o nich mówi. Trudno z nim poruszyć inny temat, ponieważ nie jest on dla niego istotny.

Nagromadzenie obowiązków sprawia, że ludzie są zestresowani, łatwo wpadają w gniew. Uzależniony, nawet jeśli nie zostaje dłużej w zakładzie, to zabiera obowiązki do domu. Ma tendencję do kontroli wszystkich i wszystkiego. Jego nadrzędny cel to wykonać zadanie jak najlepiej. Skrajny perfekcjonizm prowadzi do niezadowolenia. Ostatecznie pracoholik przestaje odczuwać satysfakcję z pracy, brak mu motywacji i zaczyna coraz gorzej wykonywać zlecone obowiązki, co tylko pogarsza sprawę. Skrajnym objawem pracoholizmu jest zaniedbywanie własnych potrzeb żywieniowych.

Skutki pracoholizmu

Do skutków pracoholizmu można zaliczyć wypalenie zawodowe. W pewnym momencie psychika nie wytrzymuje ciągłego stresu, napięcia i braku odpoczynku. Załamanie nerwowe oraz depresja to częste objawy przepracowania. Do tego dochodzą problemy zdrowotne, takie jak: bezsenność, częste bóle głowy, zwiększona możliwość wystąpienia zawałów i ataków serca, problemy z krążeniem. Bliskie osoby nie są w stanie funkcjonować z pracoholikiem, dlatego małżeństwa decydują się na rozwody. Cierpią także dzieci, które nie mają kontaktu z jednym z rodziców. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do samobójstw.

Obecnie pracoholizm podlega leczeniu. Jeśli ktoś zauważył u siebie objawy uzależnienia od pracy, to warto niezwłocznie skorzystać z pomocy wykwalifikowanego terapeuty.

    Napisz komentarz