Projektowanie ubrań – pomysł na biznes odzieżowy

projektowanie odzieży

Projektowanie ubrań

Projektowanie ubrań może być bardzo ciekawym pomysłem na biznes, ale dobre pomysły to jeszcze nie wszystko. Zanim rozpoczniemy własną działalność, trzeba opracować dokładny biznesplan. Należy w nim dokładnie opisać kilka elementów, między innymi: budżet, grupę docelową, do której chcemy dotrzeć oraz rodzaj materiałów, z jakich będzie uszyta odzież.

Projektowanie ubrań – jak zacząć?

Projektant odzieży nie musi mieć żadnego kierunkowego wykształcenia. Warto jednak zainwestować w dobrą szkołę. Wiele prywatnych placówek edukacyjnych ma w swojej ofercie studium związane z tworzeniem odzieży. Nauka najczęściej trwa 2 lata. Przyszli projektanci muszą zapoznać się z tajnikami rysunku, malarstwa oraz krawiectwa. Studenci uczą się również zasad projektowania komputerowego.

Własna marka odzieżowa – pomysł na odzieżowy biznes

Jeśli zdobyliśmy potrzebne umiejętności, warto zastanowić się nad pierwszymi pomysłami na kolekcję. Oprócz tego należy zająć się kwestiami formalnymi, takimi jak założenie działalności, wymyślenie nazwy oraz logotypu firmy. Nie trzeba wynajmować pomieszczenia na sklep. Coraz więcej osób decyduje się na początku na sprzedaż online. Dobrym pomysłem może okazać się dotacja z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności. Pieniądze potrzebne będą między innymi na zakup materiałów oraz akcesoriów krawieckich, opłacenie domeny internetowej, wykonanie identyfikacji wizualnej (logo, logotyp, typografia firmowa, wizytówki, materiały reklamowe).

Młodzi projektanci często rozpoczynają współpracę z różnymi butikami. Dzięki temu gotowe projekty ubrań trafiają do większej liczby odbiorców. Można również brać udział w targach np. designerów, aby zareklamować swoje produkty.

Projektowanie mody – Łódź

Osoby, dla których własna marka odzieżowa to wielkie marzenie, mogą w Łodzi rozpocząć kształcenie związane z szyciem i projektowaniem ubrań. Państwowa Akademia Sztuk Pięknych ma w swojej ofercie studia z zakresu tworzenia odzieży na wydziale Tkaniny i Ubioru. Łódź była związana z przemysłem tekstylnym już w przeszłości. Pomimo że wiele firm produkujących materiały przestało funkcjonować, miasto nadal zajmuje ważne miejsce w branży modowej. Najważniejszym wydarzeniem, w którym powinien wziąć udział każdy polski projektant, są targi Fashionweare odbywające się dwa razy w roku w Łodzi.

    Napisz komentarz