Szablony CV – korzystać czy nie?

szablon CV

Jeżeli ktoś od dawna nie tworzył dokumentów aplikacyjnych, to może być zaskoczony ilością darmowych wzorów CV, dostępnych w Internecie. Ciekawym rozwiązaniem są kreatory, przy pomocy których można stworzyć profesjonalną wizytówkę, jedynie poprzez przesłanie odpowiednich informacji. Zastanawiacie się nad tym, czy warto korzystać z tego typu narzędzi?

Oto niewątpliwie największe zalety szablonów:

Właściwy format dokumentu
Czy mógłbyś pogodzić się z faktem, że nie dostałeś zaproszenia na rozmowę o pracę w Łodzi do firmy swoich marzeń tylko dlatego, że rekruter nie był w stanie otworzyć pliku z Twoim CV? Dzisiaj przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zapisywanie dokumentów w formacie PDF. Taki plik będzie wyglądał tak samo na każdym komputerze, niezalezienie od tego, z jakiego oprogramowania korzysta rekruter.

Bezbłędność i odpowiednia kompozycja
Życiorys zawodowy powinien być przejrzysty. Z kreatorem stworzysz uporządkowany dokument, do którego na pewno nie wkradną się błędy gramatyczne, ortograficzne czy stylistyczne.

Zdjęcie w dobrym miejscu
Masz problem z umiejscowieniem zdjęcia we właściwej części CV? Gotowy generator umie również to!

Intuicyjność i oszczędność czasu
Kreatory CV są funkcjonalne i proste w obsłudze. W końcu, gdybyś znał się na grafice komputerowej i był mistrzem edytorów tekstu, to nie szukałbyś pomocy.

Co mówią przeciwnicy kreatorów?

Wiele osób jest też zdania, że absolutnie nie opłaca się korzystać z szablonów przeznaczonych do redagowania życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych, ponieważ są one oklepane, a w oczach rekrutera będziesz się jawił jako osoba pozbawiona kreatywności. W rzeczywistości dużo zależy od tego, o jaką posadę się ubiegasz. Od kandydatów do pracy w banku, urzędzie czy w szkole oczekuje się klasycznych dokumentów. Nieszablonowość z kolei będzie się liczyć u pracowników związanych z reklamą, kreacją artystyczną czy mediami. Również w przypadku, gdy ktoś aplikuje na niskie stanowiska (np. stara się o pracę fizyczną w charakterze pomocnika budowy czy sprzątaczki), pomysłowość to cecha drugoplanowa, a wysłanie aplikacji to po prostu wymóg formalny.

    11 komentarzy
    Napisz komentarz